Navigimi

NJOFTIMET E FEDERATËS SË PINGPONGUT TË KOSOVËS

RRAHMAN ADEMAJ DHE LINDA ZEQIRI KAMPION TË KOSOVËS PËR VITIN 2018

18. 03.2018.

Sot dhe dje, në sallën e Pingpongut në Prishtinë u mbajt Kampionati individual i Kosovës për seniorë. Dje u zhvilluan ndeshjet në disiplinat e çifteve për femra dhe për meshkuj si dhe garat individuale për meshkuj faza e grupeve, ndërsa sot garat në çiftet e përziera si dhe individualet për meshkuj dhe femra.

Dje garat filluan me fazën e grupeve individuale të meshkujve dhe të femrave. Lojtarët meshkuj të shpërndarë në 11 grupe nga 4 lojtarë u ballafaquan ndërmjet vete për të kaluar në fazën e dytë, ‘në skelet’, ku më parë ishin të vendosur 16 lojtarët më të mirë. Edhe pse në raste pat edhe mungesa, gara u përshkruan me lojëra të mirë dhe konkurrencë për avancim të mëtutjeshëm. Femrat ishin të ndara në 3 grupe me nga 4 lojtare, nga ku 8 më të mirat do të kalonin në fazën e dytë.

Shumë interesante dhe të balancuara ishin ndeshjet e çifteve. Te çiftet e femrave kësaj radhe ishin paraqitë 5 çifte. Ndeshje shumë e përafërt për kalim në gjysmë finale ishte ndeshje ndërmjet vashave nga kpp Vushtrria dhe Kpp Ahmet Hoxha, rezultati final 3:2 për lojtarët nga Vushtrria.

Në gjysmëfinale e parë Linda Zeqiri/Alma Mehmeti ishin më të mira se Edona Shabani/Loresa Imeri me 3:0, ndërsa gjysmëfinalja tjetër ndërmjet Hanife Zeqirit/Belona Mehmetit kundër Era Janjeva/Nehare Janjeva ishte më e përafërt, që përfundoi me 3:2 në të mirë të çiftit Janjeva.

Në finale Linda/Alma ishin më të mira se Era/Neharja duke fituar me 3:1 e kështu edhe titullin e kampioneve në çifte të femrave.

Në kategorinë e meshkujve ishin paraqitë 15 çifte. E veçantë kësaj radhe ishin kombinimet ndërmjet klubeve të ndryshme, si Elting Dardania me Prishtinën dhe Lidhja e Prizrenit me Ahmet Hoxhen, e që kombinimi i parë doli të jetë shumë i qëlluar.

Në gjysmëfinalen e parë çifti Baton Çitaku/Milot Makolli fituan me 3:0 ndaj çiftit Berkan Bajmak/Ylli Maloku. Edhe rezultati i gjysmëfinales tjetër Dardan Imami/Fatih dhe Erxhan Karabaxhak ishte 3:0.

Në finale u takuan dy çifte që deri në finale nuk kishin humbur asnjë set. Çifti Batoni/Miloti e filluan mirë ndeshje duke udhëhequr me 2:0 ndaj çiftit Dardani/Kreshniku, të cilët kthyen rezultatin duke barazuar në 2:2 e pastaj edhe udhëhoqën 4:1 në setin e pestë, por me këtë rast çifti Batoni/Miloti morën Time out që rezultoi i dobishëm duke përmbyll setin me 11:9 e kështu edhe fituan titullin e kampionit për çiftit e meshkujve, e për Batonin ky ishte viti i pestë me radhë që fiton këtë titull.

Sot garat filluan me garat e çifteve të përziera, ku sivjet patëm 8 çifte të paraqitura. Në gjysmëfinalen e parë Baton Çitaku/Nehare Janjeva fituan me 3:0 ndaj Arlind/Iliriana Haliti, gjysmëfinalja tjetër ishte më e përafërt ku Fatih Karabaxhaku/Alma Mehmeti befasuan me rezultat 3:2 Milot Makollin/Linda Zeqirin.

Në finale Fatih Karabaxhaku/Alma Mehmeti ishin më të mirë se Baton Çitaku/Nehare Janjeve duke fituar me 3:1, edhe pse çifti Batoni/Neharja fituan setin e parë dhe arritën te rezultati 9:5 në setin e dytë, por çifti Fatih/Alma e kthyen rezultatin duke bërë befasinë e radhës.

Në konkurrencën individuale të femrave gjysmëfinalja e parë ishte ndeshje shumë interesante dhe e rivalizuar, ku të dy lojtaret treguan angazhim maksimal deri në poenin e fundit, në fund triumfoi Hanife Zeqiri ndaj Alma Mehmeti me 4:3 në seta. Në gjysmëfinalen tjetër Linda Zeqir fitoi me 4:0 ndaj Iliriana Halitit në një ndeshje shumë të fortë dhe poena atraktiv.

Në finale u takuan motrat Linda dhe Hanife Zeqiri, Linda i mori 3 setat e parë, e pastaj Hanifja i fitoj dy seta dhe ishte afër që të barazonte rezultatin, por edhe kësaj radhe Linda tregoi se është më e mira në Kosovë duke u shpallur Kampione e turneut më të fortë për senior në vitin 2018.

Sot po ashtu u zhvilluan edhe ndeshjet individuale në konkurrencën e meshkujve. Gara kaloi në atmosferë të mirë sportive me shumë ndeshje interesante dhe cilësore. Edhe dita e sotme nuk kaloi pa befasi. Për një të tillë u përkujdes Veton Gota i KP Prizrenit i cili arriti të fitoi ndaj Milot Makollit dhe të plasohet në Çerekfinale. Mentor Shabani sot pati ndeshje mjaft të forta, fillimisht ndaj Dardan Imamit që fitoi me 4:2, ndaj Berkan Bajmakut me 4:3 për të humbur në gjysmë finale ndaj Kreshnik Mahmutit me 4:1 i cili më parë fitoi ndaj Veton Gotës me 4:0. Fatih Karabaxhaku dhe Ylli Maloku zhvilluan ndeshje të fortë në çerekfinale, në fund triumfoi Fatihu me 4:1. Ndeshje shumë të sigurta sot zhvillo Rrahman Ademaj i cili deri në finale nuk humbi asnjë set. Fillimisht në të 16-ën e finales ndaj Erxhan Karabaxhakut, pastaj në çerekfinale ndaj Baton Çitaku, në gjysmëfinale ndaj Fatih Karabaxhakut duke u ‘hakmarrë’ për finalen e turneut Adem Jashari.

Finalja ndërmjet Rrahman Ademaj dhe Kreshnik Mahmutit ishte shumë atraktive dhe me shkëmbime të shumta të goditjeve. Kreshniku arriti të kontrolloj shumicën e goditjeve të forta dhe precize të Rrahmanit, dhe të fitoj setin e dytë, por Rrahmani fitoi ndeshjen me 4:1 dhe më këtë edhe mbrojti titullin e fituar vitin e kaluar, duke u bërë kështu lojtari i parë pas luftës (18 vite) që fiton këtë turne për herë të dytë radhazi.

Rezultatet

Individuale Meshkuj

1. Rrahman Ademaj

2. Kreshnik Mahmuti

3. Fatih Karabaxhaku dhe Mentor Shabani

Individuale Femrat

1. Linda Zeqiri

2. Hanife Zeqiri

3. Alma Mehmeti dhe Iliriana Haliti

Çifte Meshkuj

1. Baton Çitaku/Milot Makolli

2. Dardan Imami/Kreshnik Mahmuti

3. Fatih/Erxhan Karabaxhak dhe Berkan Bajmak/Yll Maloku

Çifte Femra

1. Alma Mehemti/Linda Zeqiri

2. Era/Nehare Janjeva

3. Hanife Zeqiri/Belona Mehmeti dhe Edona Shabani/Loresa Imeri

Çiftet e përziera

1. Fatih Karabaxhaku/Alma Mehmeti

2. Baton Çitaku/Nehare Janjeva

3. Arlind/Iliriana Haliti dhe Milot Makolli/Linda Zeqiri

Për të gjithë fituesit FPPK shpërndau mirënjohje, medalje e për vendet e para edhe kupa.

Javën e ardhshme në kalendar është paraparë të zhvillohet turneu Flakadani i Karadakut në Viti.

Fatih Karabaxhaku feston fitoren ndaj Rrahman Ademajt

PINGPONG: FATIH KARABAXHAKU DHE LINDA ZEQIRI FITUES TË TURNEU ADEM JASHARI

Prishtinë, 04.03.2018

Sot, në Sallën e pingpongut në Prishtinë, u mbajt turneu tradicional Adem Jashari. Morën pjesë 70 pingpongistë dhe pingpongiste nga Kosova.

Garat u zhvilluan në sistem eleminimi me tri të fituara. Që nga fillimi pat mjaft ndeshje interesante e plot befasi, duke filluar nga humbja e Alimehmet Kaçanikut ndaj Isa Çitakut të Klinës, pastaj Jeton Beqiri fillimisht fitoj me 3:2 ndaj Kreshnik Mahmutit që ishte favorit edhe për medalje, e pastaj edhe ndaj kampionait të vitit të kaluar Milot Makollit po ashtu me 3:2 në një ndeshje me plotë shkembime atraktive, për të humbur në gjysmëfinale nga shoku i klubit Mentor Shabani me 3:1. Në anën tjetër talenti nga Prizreni fitoi ndaj Baton Çitakut në qerek finale me 3:2, pastaj në gjysmëfinale ndaj Rrahman Ademajt me 3:1, si dhe në finale ndaj Mentor Shabanit me 3:1, duke dëshmuar se titulli i fituar për TOP 12 Senior nuk ka qenë rastësi.

Në kategorinë e femrave patëm një numër ndjeshëm më të vogël, por cilësia ishte në nivelin e pritshëm. Në gjysmëfinalen e parë Linda Zeqiri fitoi ndaj Iliriana Halitit me 3:2, e në gjysmëfinalen e dytë Nehare Janjeva ndaj Alma Mehmetit me 3:0. Në finale Linda fitoi ndaj Nehares me 3:0, e kështu me plotë meritë fitoi turneun e sivjetëm kushtuar heroit Adem Jashari.

Femrat

Vendi i parë: Linda Zeqiri

Vendi i dytë: Nehare Janjeva

Vendi i tretë: Ilirjana Haliti dhe Alma Mehmeti

Meshkujt:

Vendi i parë: Fatih Karabaxhaku

Vendi i dytë: Mentor Shabani

Vendi i tretë: Rrahmon Ademaj dhe Jeton Beqiri.

 

Aktiviteti i radhës i fppk-së janë garat ekipore në  ligën e juniorëve edhe në Superligë.

 

Festohet 6 Prilli Dita Botërore e Pingpongut

Federata e pingpongut edhe sivjet do të feston ditën ndërkombëtare të pingpongut, duke ju ofruar komunitetit mundësinë që për së afërmi të njoftohen me këtë sport, dhe të kenë mundësinë që të shkëmbejnë topa me profesionistët Kosovar. 

Aktiviteti është paraparë të mbahet në sheshin “Skenderbeu” në Prishtinë nga ora 11:00-19:00, në disa tavolina ku do të organizohen aktivitete të ndryshme. 
Për më të vegjlit janë siguruar tavolinat rekreative ku do të kenë mundësi që të marrin hapat e parë. Gjithashtu është paraparë të organizohet edhe ndonjë aktivitet garuese, e për fituesit do të ketë  edhe shpërblime. 
Pasi Kombet e Bashkuara (UN) kanë caktuar 6 Prillin si Ditën Botërore të Sportit, departamenti i zhvillimit të Federatës Botërore të Pingpongut (International Table Tennis Federation) ka themeluar programin zhvillimor “Table Tennis for All”, ku edhe Federata e Pingpongut të Kosovës (FPPK), është pjesë e saj për të promovuar dhe zhvilluar sportin e pingpongut.Duhet theksuar se Kosova është në mesin e 70 shteteve të cilat kanë regjistruar zyrtarisht manifestimet në Federatën Botërore të Pingpongut.


Për më shumë info ju lutem shikoni në linqet e më poshtme.
https://web.facebook.com/fppks/videos/1419419784787694/
https://web.facebook.com/events/258673841241884/

Në prag të fillimit të Kampionatit Ekipor

Me 25 dhe 26 Shkurt fillon kampionati ekipor në pingpong dhe pritet të sjellë konkurrencë të fortë për titullin e kampionit të Superligës.

 

Lidhja e Prizrenit e përforcuar me dy lojtarë cilësorë, do sfidojë seriozisht kampionin aktual Prishtinën, por do kenë gjithashtu rivalitet nga klubet tjera, sidomos KP Ahmet Hoxha që vite me radhë renditët në top vendet e para të Superligës.

 

Sfidën do ta bëjnë interesant edhe dy anëtarët e rinj të Superligës, Hasan Prishtina e Vushtrria, karshi klubeve si Prizreni, Shkolla e Dodona që këtë vit do paraqitet me një ekip tërësisht të reformuar.


Ligën e Parë, përveç favoritit absolut Elting Kosova, do jetë shumë e barabartë gara mes klubeve tjera për një vend që i kualifikon për në Superligë.

Në FPPK janë regjistruar shtatëmbëdhjetë klube me gjithsejtë 319 lojtarë, nga të cilët 274 meshkuj dhe 45 femra.

Të gjitha ndryshimet e lojtarëve për sezonin e ri të garave:

FPPK zgjedhë më të mirët e vitit 2016

Federata e Pingpongut e Kosovës vazhdon traditën e shpalljës së pingpongistëve më të mirë të vitit 2016, si dhe do të ndan mirënjohje për kontribute të ndryshme në sportin e pingpongut!

 

Ceremonia "Laureatët 2016" do të mbahet të shtunën, nga ora 11:00, në hotelin Sirius, në Prishtinë. Kjo është hera e 10-të që federata ndanë mirënjohje për lojtarët e pingpongut, që nga pranimi i FPPK-së në federatën ndërkombëtare.

 

Anëtarët e bordit të FPPK-së në mbledhjen e fundit kishin përzgjedhur anëtarët e komisionit për zgjedhjen e lojtarëve më të mirë të vitit, sipas rregullores së aprovuar nga kuvendi.

Komisioni  ka bërë përzgjedhjen e sportisteve dhe sportistëve më të dalluar të vitit 2016, si për moshat madhore, ashtu edhe për gjeneratat e reja qe janë shpresa e pingpongut, përveç lojtarëve më të mirë, ka bërë përzgjedhjen edhe për punëtorin e vitit, referin vendor dhe ndërkombëtar të vitit, trajnerin e vitit etj. Po ashtu do të ndahen edhe disa mirënjohje të veçanta të cilat do të shpalosen të shtunën gjatë ceremonisë.

Jeton Beqiri, kandidat për President të Komitetit Olimpik të Kosovës

Federata e Pingpongut të Kosovës ka nominuar Jeton Beqirin për President të Komitetit Olimpik të Kosovës.

Jeton Beqiri i është futur garës për postin më të lartë të Komitetit Olimpik me një biografi të pasur në arenën sportive si ish-Kampion Individual i Kosovës në pingpong, Kryetar i klubit "Ahmet Hoxha", Nënkryetar i FPPK-së dhe Gjyqtar Ndërkombëtar i pingpongut.

Përveq arritjeve sportive, Jeton Beqiri, do dalë me 21 Dhjetorë para kuvendarëve të KOK edhe me programin e tij strategjik zhvillimor titulluar "Uniteti Profesional". 

Për të lexuar biografinë dhe programin e Jeton Beqirit në gjuhë shqipe klikoni KËTU.

Për ta lexuar në gjuhë angleze klikoni KËTU.

Kosova përballet me Austrinë

Prishtinë, 11 dhjetor 2016 - Kosova do të jetë nikoqire e Austrisë, në kuadër të ndeshjeve kualifikuese për Kampionatin Europian të Pingpongut "2017 ITTF European Table Tennis Championships".

 

Pas ndeshjes kunder Uellsit muajin e kaluar, Kosova te martën, me 13 dhjetor, do të jetë nikoqire e Austrisë në Prishtinë. Kosova, Austria dhe Uellsi janë në grupin F, në "Championships Division" në ekipin e femrave.

 

Reprezentacioni i femrave të marten, duke filluar nga ora 18:00, në palestrën e Pingpongut në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, në Prishtinë do të ballafaqohet me pingpongistet nga Austria, ndeshje e rëndësishme për kualifikime në Kampionatin Europian 2017. Austria është njëra ndër favoritet e grupit F, por edhe kandidate serioze për kampionatin evropian 2017.

 

Selektori Besart Domaniku ka përzgjedhur Kampionen e shumëfishtë Vlona Maloku, Kampionen e TOP 8 per seniore, Linda Zeqiri, Nehare Janjeva dhe Ilirjana Haliti për të përfaqësuar Kosovën në këtë garë kualifikuese.

 

Drejtësinë do e ndajë gjyqtari nga Sllovenia Matja Krnc, si dhe dy gjyqtarët ndërkombëtar nga Kosova, Abedin Bahtiri dhe Shefqet Jashari.

 

Kosova ka zhvilluar dy ndeshje deri me tani, njeren si mysafire e Austrise dhe tjetren si vendase kunder Uellsit. Austria po i prine grupit me 6 pike te tubuara, Uellsi me 4 pike si dhe Kosova me 2 pike.

Veteranët festojnë Ditën e Flamurit Kombëtar

Me 27 nëntor, në sallën e pingpongut të Pallatit të Rinisë, federata e pingpongut të Kosovës organizoi turneun tradicional për veteranë, për nder të ditës së Flamurit kombëtar.

 

Morën pjesë afër 40 pingpongistë veteranë nga Kosova e Shqipëria, si dhe klubi i sapo formuar në Pejë ‘Maestro’ të udhëhequr nga z Qamil Vishaj.  Garat u zhvilluan në 3 grup-mosha 40-49, 50-59 dhe mbi 70 vjeç, si dhe në kategorinë e çifteve.

Lëxo më shumë.

Kosova pret Uellsin

Prishtinë, 21 nëntor 2016 - Kosova do të jetë nikoqire e Uellsit, në kuadër të ndeshjeve kualifikuese për Kampionatin Europian të Pingpongut "2017 ITTF European Table Tennis Championships"

 

Pas ndeshjes së parë të zhvilluar në Vjenë të Austrisë, Kosova do të zhvillon ndeshjen e rradhës kundër Uellsit në Prishtinë. Kosova, Austria dhe Uellsi janë në grupin F, në "Championships Division" në ekipin e femrave.

 

Reprezentacioni i femrave neser (e marte), duke filluar nga ora 18:00, në palestrën e Pingpongut në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, në Prishtinë do të ballafaqohet me pingpongistet nga Uellsi, ndeshje e rëndësishme për kualifikime në Kampionatin Europian 2017.

Selektori Besart Domaniku ka perzgjedhur Kampionen e shumëfishtë Vlona Maloku, Kampionen e turneut te fundit Dita e Flamurit, Linda Zeqiri, Nehare Janjeva dhe Ilirjana Haliti për të përfaqësuar Kosovën në këtë garë kualifikuese.

 

 

Unioni Europian i Pingpongut (ETTU – Europena Table Tennis Union) ka caktuar gjyqetarin slloven, z. Matija Krnc, refer nderkombetar, per te mbikeqyrur ndeshjen Kosova – Uellsi.

 

Kampionati Europian i pingpongut do mbahet në Luksenburg në tetor 2017!

Kosova udhëton në Uells për garat kualifikuese

Pingpongistët kosovar kanë udhëtuar sot për në Kardif të Uellsit, për të marrë pjesë në garat kualifikuese për "2017 ITTF European Championships Qualification Men's Team - Challenge Division", ku do të ndeshet me Irlanden, Norvegjine, Azerbajxhanin, Islanden dhe Uellsin.

Selektori Domaniku, ka përzgjedhur vëllezërit Baton e Linor Çitaku si dhe Mentor Shabanin për të përfaqësuar Kosovën në këto gara.

 

Në Shqipëri, dy gjyqtarët më të mirë ndërkombëtar të Kosovës, Jeton Beqiri dhe Abedin Bahtiri, do të ndajnë drejtësinë në grupin K, ku Shqipëria do të ndeshet me Skocinë, Malten, Bosnien e Hercegocinën dhe Malin e Zi.

Kampionati Evropian në transmetim direkt online

Nga data 18 deri me 23 Tetor në Budapest të Hungarisë do të zhvillohet Kampionati Evropian i Pingpongut.

Përfaqsuesit kosovar Baton
Çitaku, Linor

Çitaku, Vlona Maloku dhe Ilirjana Haliti do jenë në mesin e shumë emrave të njohur si Petrissa Solja, HAN Ying,  Vladimir Samsonov, Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov e shumë të tjerë që do garantojnë spektakël për gjithë adhuruesit e pingpongut.

 

Të gjithë të interesuarit kanë mundësinë të ndjekin falas ndeshjet direkt në njëren nga lidhjet e mëposhtme:

· Table 1: http://www.laola1.tv/watch/livestream/ittf-european-championships-table-1-lde

· Table 2: http://www.laola1.tv/watch/livestream/ittf-european-championships-table-2-lde

· Table 3: http://www.laola1.tv/watch/livestream/ittf-european-championships-table-3-lde

· Table 4: http://www.laola1.tv/watch/livestream/ittf-european-championships-table-4-lde

KPP Prishtina (Meshkujt) shpallën kampion të Kosovës në garat ekipore

Prishtinë, 16 Tetor 2016

 

Prishtina (Baton Çitaku, Besart Domaniku, Linor Çitaku, Petrit Dragidella dhe Ylli Prestreshi) e përfunduan vitin 2016 pa asnjë humbje, dhe u shpallën Kampion të Kosovës për vitin 2016.

 

Në ndeshjen e fundit të këtij sezoni ata patën përballje të fortë me ‘Ahmet Hoxhen’ që zgjati afro 4 orë dhe arritën të fitojnë me rezultat të ngushtë 4:3.


Lexo më shumë.

 

 

KPP Prishtina (Femrat) - Kampion 2016

Prishtinë, 16 tetor 2016

 

Të dielën u zhvilluan ndeshjet e Superligës së femrave. Edhe kësaj radhe KPP Prishtina (Era Janjeva, Iliriana Haliti dhe Vlona Maloku) triumfoi me lehtësi ndaj Ahmet Hoxhes dhe Shkollës duke u shpallur Kampion të Kosovës për vitin 2016.


Lexoni më shumë.


 

 

Prishtina I - Kampion në garat ekipore të Juniorëve

15.09.2016

 

Të shtunën në Prishtinë u zhvilluan ndeshjet e javës së fundit të kampionatit ekipor të Kosovës për junior, që u cilësua me shumë ndeshje shumë të forta e me atmosferë të mirë sportive.

 

Ndeshja më e fortë ishte ajo ndërmjet klubeve të Prishtinës respektivisht ndërmjet Shkolla 1 (J) dhe Prishtina 1 (J), që përfundoj me rezultat të ngushtë 3:2 për Prishtinën 1 (J) të cilët me këtë fitore e siguruan vendin e parë për herë të tretë radhazi.

 

Në fund FPPK u ndau kupën kampionëve: Blendon Luta, Çlirim Fazliu, Jon Shala, Marin Lleshi dhe Ylli Dragidella.

 

Për të shikuar rezultatet dhe rënditjen finale për vitin 2016 klikoni më poshtë:

Liga e Junioreve 2016

Kuvendi zgjedhor i FPPK-së në faqen zyrtare të ITTF

12.10.2016

 

Lajmi i Kuvendit zgjedhor të Federatës së Pingpongut të Kosovës është publikuar në faqen zyrtare të ITTF.

Përveq besimit dhënë për kryetarin e rizgjedhur Nehat Citaku nga ana e Kuvendit, janë prezantuar gjithashtu të gjitha organet tjera organizative të Federatës së Pingpongut të Kosovës.

 

Për të lexuar artikullin origjinal në faqën e ITTF, klikoni në lidhjen e mëposhtme:

Nehat Citaku re-elected President of Kosovo Table Tennis Association.