STAG

Triumfon Gjermania në Kampionatin Europian

Gjermania fitoi tetë tituj në garat e Ekipeve të Meshkujve dhe e bëri atë për herë të dytë radhazi në Kampionatin Evropian LIEBHERR. Në Nantes ata mposhtën Portugalinë dhe ishte ndeshja e tyre e pestë në Kampionate dhe fitorja e pestë. Për më tepër, as tre nga lojtarët, Timo BOLL, Dimitrij OVTCHAROV dhe Patrick FRANZISKA nuk e kishin ndjerë hidhërimin e humbjes në ndeshjet individuale në rrugën e tyre drejt kurorës së re. Ata ruajtën statusin e pamposhtur në turneun gjashtëditor.

Si fakt herën e fundit që pësuan humbje ishte në finalen e Kampionatit Evropian në Ekaterinburg 2015 kur humbën ndaj Austris. Në Luksemburg dy vjet më vonë ata mposhtën Portugalinë gjithashtu.

Dimitrij OVTCHAROV e mposhti Marcos FREITAS në ndeshjen hapëse (7-11, 7-11, 8-11). Të dy ishin takuar në nëntë raste të mëparshme me rezultatet në favor të lojtarit të Gjermanisë, dhe dueli i dhjetë në Nantes nuk bëri asnjë ndryshim. Fazat e hapjes së dy ndeshjeve të para kaluan në llogarinë e Marcos, por që nga momenti kur OVTCHAROV u vendos në ritëm ai ishte në kontroll. Vetëm në ndeshjen e tretë në fazat përmbyllëse FREITAS ngushtoi hendekun nga 6-9 në 8-9, por dy pikët e radhës shkuan te kundërshtari i tij.

“Nuk është e lehtë të luash kundër tij. Jemi në të njëjtin klub dhe në pak ditë do të luftojmë me njëri-tjetrin kundër të tjerëve. Sidoqoftë, skuadra gjermane është shumë e fortë dhe është më e lehtë kur e dini se i keni ata djemtë përkrah, "tha OVTCHAROV.

Joao MONTEIRO humbi të gjitha tetë takimet e tij të mëparshme kundër Timo BOLL, rrallë herë ishte çështje e qetë. Në dy ndeshjet e fundit lojtari i renditur më i mirë në Evropë ishte shtrirë në distancë të plotë; së fundmi në Kinë në fillim të këtij viti. Ndeshja në Nantes nuk ishte përjashtim nga rregulli. Timo BOLL arrin ta kapërcejë Joao MONTEIRO në katër ndeshje (7-11, 11-4, 9-11, 7-11) por jo përpara se të përballet me presion. Shërbimi i tij nuk ishte aq vdekjeprurës kundër lefthanders, kështu që MONTEIRIO shfrytëzoi mundësinë e tij për të kontrolluar pjesën e dytë dhe të mirë të lojës së tretë. Kjo nuk mjaftoi dhe, përfundimisht, BOLL gjeti rrugën e tij për të fituar duelin.

"OVTCHAROV dhe FRANZISKA e bënë më të lehtë për mua. Eshtë shumë më e këndshme të luash pa qenë nën stres të madh. Ata morën presionin nga unë, "tha BOLL." Eshtë e vështirë të luash kundër MONTEIRO për shkak të stilit të tij, por përfundimisht gjeta ritmin e duhur. "

Patrick FRANZISKA u përball me vështirësi në dy ndeshjet hapëse kundër Tiago APOLONIA, por nga ndeshja e tretë ishte rruga me një rrugë që çon në një tjetër sukses gjerman (10-12, 9-11, 4-11)

"Eshtë bukur të jesh ai që do të fitojë pikën e fundit," tha FRANZISKA pas komentit që ai hyri në lojë pas 2-0 përsëri.